Skip to content

8701 Church Hill Rd(Unit C1002)North Bergen, NJ 07047

Built 2021

Last Sale Price
$1,255,000
Last Sale Date
Feb 15, 2024

Property Information

Block435
Lot39
QualifierC1002
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2BR/2BA-BALC
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,710
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,900
16%
Improvement Value:$1,054,100
84%
Total Assessment$1,255,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,925+7.3%
2024$20,431+540.9%
2023$3,188
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,255,000

From:

To:

Sq Ft1,710DeedBook 9813, Page 859Recorded4/8/2024

Property Built

Built

Year Built: 2021