Skip to content

32 Bergen Ridge Rd

North Bergen, NJ 07047

Built 1997

Last Sale Price
$429,500
Last Sale Date
Jun 26, 1997

Property Information

Block435
Lot6.021
QualifierC0032
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class49
Description3S-F-TW
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,034
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
30%
Improvement Value:$835,900
70%
Total Assessment$1,185,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,718+7.3%
2024$19,306-19.2%
2023$23,880+2.1%
2022$23,387+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$429,500
DeedBook 5166, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1997