Skip to content

8125 River Rd(Unit C0304)North Bergen, NJ 07047

Built 2005

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
May 13, 2024

Property Information

Block437
Lot1.05
QualifierC0304
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,261
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,300
35%
Improvement Value:$270,500
65%
Total Assessment$413,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,229+7.3%
2024$6,737-39.2%
2023$11,074+2.1%
2022$10,845+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft1,261DeedBook 9835, Page 201Recorded7/19/2024

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,261DeedBook 9583, Page 233Recorded7/21/2021

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 9214, Page 990

Property Built

Built

Year Built: 2005