Skip to content

8125 River Rd(Unit C0503)North Bergen, NJ 07047

Built 2005

Last Sale Price
$472,500
Last Sale Date
Mar 7, 2017

Property Information

Block437
Lot1.05
QualifierC0503
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,431
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,200
30%
Improvement Value:$375,300
70%
Total Assessment$537,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,390+7.3%
2024$8,751-11.5%
2023$9,886+2.1%
2022$9,681+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$472,500
DeedBook 9242, Page 950

Property Built

Built

Year Built: 2005