Skip to content

7400 River Rd

North Bergen, NJ 07047

Built 2006

Last Sale Price
$647,000
Last Sale Date
Oct 14, 2014

Property Information

Block438
Lot1.01
QualifierC0306
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class39
Description3BR/2BA VIEW.46
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,345
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
30%
Improvement Value:$427,200
70%
Total Assessment$607,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,608+7.3%
2024$9,885-24.9%
2023$13,169-21.7%
2022$16,818+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$647,000

From:

To:

Sq Ft1,345DeedBook 9001, Page 949Recorded10/22/2014

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,345DeedBook 8686, Page 971NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/14/2009

Property Built

Built

Year Built: 2006