Skip to content

7400 River Rd

North Bergen, NJ 07047

Built 2006

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Oct 26, 2022

Property Information

Block438
Lot1.01
QualifierC0332
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA VIEW.0
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,195
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
43%
Improvement Value:$234,900
57%
Total Assessment$414,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,248+7.3%
2024$6,755-44.1%
2023$12,075+2.1%
2022$11,825+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft1,195DeedBook 9709, Page 825Recorded11/16/2022

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,195DeedBook 9022, Page 599Recorded2/12/2015

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,195DeedBook 8862, Page 701Recorded7/31/2012

Property Sale

Sale
$504,747

From:

To:

Sq Ft1,195DeedBook 8482, Page 7NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/4/2008

Property Built

Built

Year Built: 2006