Skip to content

8100 River Rd(Unit C0214)North Bergen, NJ 07047

Built 2007

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jul 21, 2014

Property Information

Block438
Lot12
QualifierC0214
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class19
Description1BR/1BA PS #299
Dwellings1
ZoningP1
Sq Footage1,242
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,000
34%
Improvement Value:$353,000
66%
Total Assessment$532,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,294+7.3%
2024$8,661-31.0%
2023$12,549+2.1%
2022$12,289+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,242DeedBook 8992, Page 136Recorded8/29/2014

Property Built

Built

Year Built: 2007