Skip to content

8100 River Rd(Unit C0716)North Bergen, NJ 07047

Built 2007

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Jul 24, 2024

Property Information

Block438
Lot12
QualifierC0716
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class19
Description2BR/2BA
Dwellings1
ZoningP1
Sq Footage1,472
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,100
28%
Improvement Value:$546,200
72%
Total Assessment$758,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,248+7.3%
2024$12,345-36.7%
2023$19,496+2.1%
2022$19,093+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$999,000

From:

To:

Sq Ft1,472DeedBook 9837, Page 360Recorded7/29/2024

Property Sale

Sale
$815,000

From:

To:

Sq Ft1,472DeedBook 9222, Page 525Recorded7/26/2017

Property Sale

SaleMulti
$1,000,000
DeedBook 8577, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 2007