Skip to content

8100 River Rd(Unit C0814)North Bergen, NJ 07047

Built 2007

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
May 23, 2022

Property Information

Block438
Lot12
QualifierC0814
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class19
Description2BR/2BA VIEW
Dwellings1
ZoningP1
Sq Footage1,523
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,300
27%
Improvement Value:$606,400
73%
Total Assessment$825,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,425+7.3%
2024$13,442-18.7%
2023$16,535-11.2%
2022$18,618+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft1,523DeedBook 9698, Page 440Recorded9/23/2022

Property Sale

Sale
$835,000

From:

To:

Sq Ft1,523DeedBook 8947, Page 562NU CodeBankruptcy (13)Recorded12/11/2013

Property Sale

SaleMulti
$1,131,850
DeedBook 8621, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 2007