Skip to content

8100 River Rd(Unit C1006)North Bergen, NJ 07047

Built 2007

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Dec 6, 2021

Property Information

Block438
Lot12
QualifierC1006
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class19
Description1BR/1BA PS #241
Dwellings1
ZoningP1
Sq Footage908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
32%
Improvement Value:$281,700
68%
Total Assessment$412,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,210+7.3%
2024$6,719-47.6%
2023$12,812+2.1%
2022$12,547+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft908DeedBook 9634, Page 778Recorded1/26/2022

Property Sale

SaleMulti
$485,000
DeedBook 8686, Page 696

Property Built

Built

Year Built: 2007