Skip to content

7740 Marine RdNorth Bergen, NJ 07047

Commercial

Last Sale Price
$31,300,000
Last Sale Date
Nov 30, 2001

Property Information

Block438
Lot13.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningP1
Sq Footage---
Acreage4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,087,000
97%
Improvement Value:$400,000
3%
Total Assessment$12,487,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$218,148+7.3%
2024$203,288+119.0%
2023$92,805+2.1%
2022$90,887+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$31,300,000
DeedBook 5908, Page 322