Skip to content

7650 River RdNorth Bergen, NJ 07047

Built 2013

Last Sale Date
Nov 23, 1999

Property Information

Block438
Lot5.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C
Dwellings1
ZoningP1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,650,000
17%
Improvement Value:$17,350,000
83%
Total Assessment$21,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$366,870-17.3%
2024$443,527-20.1%
2023$555,338+2.1%
2022$543,858+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5529, Page 21