Skip to content

8818 Church Hill Rd

North Bergen, NJ 07047

Built 2018

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2022

Property Information

Block440
Lot40.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class21
Description5S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,840
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,700
17%
Improvement Value:$1,188,400
83%
Total Assessment$1,432,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,019+7.3%
2024$23,315+1974.7%
2023$1,124+2.1%
2022$1,101+0.1%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

SaleMulti
$1,200,000

From:

To:

DeedBook 9102, Page 704Recorded2/29/2016