Skip to content

5000 West Side Ave(Unit HM)North Bergen, NJ 07047

Built 1983

Last Sale Date
May 3, 1982

Property Information

Block452.06
Lot16.01
QualifierHM
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage22,500
Acreage2.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,230,000
30%
Improvement Value:$5,206,000
70%
Total Assessment$7,436,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$129,907+7.3%
2024$121,058-51.9%
2023$251,580+2.1%
2022$246,379+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1983

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3348, Page 727