Skip to content

2600 71st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Dec 30, 1993

Property Information

Block453.05
Lot5
QualifierHM
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-I
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage---
Acreage4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,970,000
39%
Improvement Value:$4,653,500
61%
Total Assessment$7,623,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$133,183+7.3%
2024$124,111+29.9%
2023$95,521+2.1%
2022$93,546+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$2,000,000
DeedBook 4681, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1970