Skip to content

7500 West Side AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1967
Industrial

Last Sale Price
$6,930,000
Last Sale Date
Jul 5, 2011

Property Information

Block453.10
Lot25.011
QualifierHM
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class---
Description1S-B-I
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage555
Acreage3.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,140,000
14%
Improvement Value:$18,985,200
86%
Total Assessment$22,125,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$386,527+7.3%
2024$360,198+43.0%
2023$251,937+2.1%
2022$246,728+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$6,930,000
DeedBook 8800, Page 478

Property Sale

SaleMulti
$6,400,000
DeedBook 6017, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1967