Skip to content

2125 83rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1940
Industrial

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Nov 1, 2001

Property Information

Block457.01
Lot52
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-B
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage13,532
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,199,500
71%
Improvement Value:$490,300
29%
Total Assessment$1,689,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,521+7.3%
2024$27,510+59.7%
2023$17,231+2.1%
2022$16,875+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 5902, Page 23

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5156, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1940