Skip to content

2133 83rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1950
Industrial

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Nov 1, 2001

Property Information

Block457.01
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-B
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage4,657
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$714,700
60%
Improvement Value:$476,200
40%
Total Assessment$1,190,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,805+7.3%
2024$19,388+67.6%
2023$11,566+2.1%
2022$11,326+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 5902, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1950