Skip to content

9041 Tonnelle AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 2011
Commercial

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Dec 13, 2018

Property Information

Block459.01
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C
Dwellings1
ZoningC2
Sq Footage3,680
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$525,300
47%
Improvement Value:$592,800
53%
Total Assessment$1,118,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,533+7.3%
2024$18,203-28.4%
2023$25,414+2.1%
2022$24,888+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,000,000

From:

To:

Sq Ft3,680DeedBook 9369, Page 731NU CodeSale w/ business assets (23)Recorded1/3/2019

Property Built

Built

Year Built: 2011