Skip to content

2200 Paterson Plk Rd(Unit C0014)North Bergen, NJ 07047

Built 1968

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jan 10, 2022

Property Information

Block45
Lot1
QualifierC0014
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage745
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,600
50%
Improvement Value:$125,900
50%
Total Assessment$251,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,394+7.3%
2024$4,094+11.4%
2023$3,676+2.1%
2022$3,600+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft745DeedBook 9637, Page 61Recorded2/2/2022

Property Built

Built

Year Built: 1968