Skip to content

2201 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1932

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Dec 2, 2024

Property Information

Block45
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,431
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$333,900
54%
Improvement Value:$284,300
46%
Total Assessment$618,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,800+7.3%
2024$10,064+6.4%
2023$9,458+2.1%
2022$9,263+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,431DeedBook 9869, Page 995NU CodeFamily (1)Recorded12/27/2024

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,862DeedBook 9124, Page 984NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/14/2016

Property Built

Built

Year Built: 1932