Skip to content

Lesser Pl & 95th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1945
Industrial

Last Sale Price
$954,500
Last Sale Date
Jul 27, 2011

Property Information

Block463
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-B
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage2,976
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$582,000
55%
Improvement Value:$474,100
45%
Total Assessment$1,056,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,450+7.3%
2024$17,193+1.0%
2023$17,026+2.1%
2022$16,674+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$954,500
DeedBook 8804, Page 777

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 8126, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1945