Skip to content

2212 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1988

Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
Jun 15, 2017

Property Information

Block46
Lot30.022
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page0019

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-L
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage3,392
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,500
33%
Improvement Value:$515,100
67%
Total Assessment$767,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,410+7.3%
2024$12,497-12.9%
2023$14,352+2.1%
2022$14,055+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$705,000

From:

To:

Sq Ft3,392DeedBook 9214, Page 194Recorded6/29/2017

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft3,392DeedBook 9144, Page 687Recorded9/13/2016

Property Sale

Sale
$649,000
DeedBook 7864, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1988