Skip to content

2210 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1988

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Dec 10, 1998

Property Information

Block46
Lot30.023
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page0019

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-L
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage2,600
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,400
32%
Improvement Value:$517,200
68%
Total Assessment$760,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,288+7.3%
2024$12,383-1.6%
2023$12,584+2.1%
2022$12,324+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 5384, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1988