Skip to content

2614 Paterson Plank RdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Sep 25, 1998

Property Information

Block50.01
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1S-B-O
Dwellings1
ZoningC2
Sq Footage2,078
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,500
57%
Improvement Value:$172,100
43%
Total Assessment$399,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,981+7.3%
2024$6,505-3.1%
2023$6,713+2.1%
2022$6,575+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5340, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1916