Skip to content

2610 Paterson Plank RdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jul 25, 2011

Property Information

Block50.01
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1S-B-O
Dwellings1
ZoningC2
Sq Footage1,361
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,400
52%
Improvement Value:$180,300
48%
Total Assessment$373,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,529+7.3%
2024$6,084+50.9%
2023$4,033+2.1%
2022$3,949+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,361DeedBook 8809, Page 472Recorded9/2/2011

Property Built

Built

Year Built: 1916