Skip to content

2601 Jane StNorth Bergen, NJ 07047

Built 2022
Commercial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
May 28, 2021

Property Information

Block50.01
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings12
ZoningC2
Sq Footage1,306
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$816,300
25%
Improvement Value:$2,420,600
75%
Total Assessment$3,236,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$56,549+325.5%
2024$13,289+54.0%
2023$8,627+2.1%
2022$8,449+0.1%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft1,306DeedBook 9577, Page 682NU CodeZoning change (24)Recorded6/29/2021

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 5374, Page 301

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 4840, Page 163