Skip to content

2611 Jane StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Oct 13, 2023

Property Information

Block50.01
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningC2
Sq Footage1,600
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,400
49%
Improvement Value:$198,300
51%
Total Assessment$386,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,756+7.3%
2024$6,295+34.8%
2023$4,671+2.1%
2022$4,574+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 9783, Page 917Recorded11/6/2023

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 8838, Page 895Recorded3/20/2012

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 7592, Page 28Recorded6/23/2005

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 6050, Page 67Recorded9/23/2002

Property Sale

Sale
$65,900
DeedBook 5216, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1916