Skip to content

1121 26th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Sep 8, 2017

Property Information

Block50
Lot11.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class47
Description2S-B-W
Dwellings2
ZoningC1
Sq Footage2,106
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,500
43%
Improvement Value:$238,100
57%
Total Assessment$415,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,261+7.3%
2024$6,766-7.2%
2023$7,287+2.1%
2022$7,136+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,106DeedBook 9237, Page 358Recorded9/14/2017

Property Built

Built

Year Built: 1916