Skip to content

1109 28th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Sep 28, 2064

Property Information

Block59
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,248
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$188,800
44%
Improvement Value:$237,300
56%
Total Assessment$426,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,944+7.9%
2024$6,437-11.0%
2023$7,236-1.3%
2022$7,331+3.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$303,000

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 9407, Page 993NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded6/7/2019

Property Built

Built

Year Built: 1916