Skip to content

707 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1963

Last Sale Date
Aug 26, 1986

Property Information

Block5
Lot3.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,289
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,900
40%
Improvement Value:$374,900
60%
Total Assessment$623,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,898+7.3%
2024$10,155+0.1%
2023$10,149+2.1%
2022$9,939+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3610, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1963