Skip to content

605 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1963

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Mar 22, 2023

Property Information

Block5
Lot74.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class47
Description1.5S-F-F
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,766
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,000
50%
Improvement Value:$261,200
50%
Total Assessment$522,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,123+7.3%
2024$8,501-0.3%
2023$8,528+2.1%
2022$8,352+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,766DeedBook 9745, Page 668Recorded5/8/2023

Property Sale

Sale
$349,500

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 8976, Page 616Recorded6/5/2014

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 8006, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1963