Skip to content

607 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1963

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Sep 1, 2000

Property Information

Block5
Lot79.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,050
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,900
44%
Improvement Value:$317,800
56%
Total Assessment$562,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,830+7.3%
2024$9,161+3.9%
2023$8,820+2.1%
2022$8,638+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 5671, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1963