Skip to content

2819 Kennedy Blvd(Block 60 Lot 1.01)North Bergen, NJ 07047

Built 1984
Commercial

Last Sale Price
$19,000,000
Last Sale Date
Jan 25, 2017

Property Information

Block60
Lot1.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description1S-B-A
Dwellings1
ZoningC2
Sq Footage---
Acreage4.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,697,100
77%
Improvement Value:$4,375,500
23%
Total Assessment$19,072,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$333,198+7.3%
2024$310,502+24.4%
2023$249,689+2.1%
2022$244,527+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$19,000,000

From:

To:

DeedBook 9181, Page 241Recorded2/21/2017

Property Sale

Sale
$9,025,000

From:

To:

DeedBook 8912, Page 999NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/7/2013

Property Built

Built

Year Built: 1984