Skip to content

1704 29th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
May 14, 1985

Property Information

Block64.01
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningC2
Sq Footage1,920
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
40%
Improvement Value:$242,600
60%
Total Assessment$407,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,121+7.3%
2024$6,636-22.9%
2023$8,610+2.1%
2022$8,432+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3454, Page 410

Property Built

Built

Year Built: 1916