Skip to content

1706 29th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 28, 2002

Property Information

Block64.01
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class47
Description2S-S-L
Dwellings2
ZoningC2
Sq Footage2,590
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,300
30%
Improvement Value:$447,600
70%
Total Assessment$640,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,197+7.3%
2024$10,434-18.5%
2023$12,806+2.1%
2022$12,542+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5261, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5261, Page 88