Skip to content

3114 Tonnelle Ave / NoNorth Bergen, NJ 07047

Built 2001
Commercial

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Jan 20, 2005

Property Information

Block64
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description1S-F-A
Dwellings1
ZoningC2
Sq Footage547
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,100
94%
Improvement Value:$21,000
6%
Total Assessment$346,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,046+7.3%
2024$5,635-33.8%
2023$8,516+2.1%
2022$8,340+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

DeedBook 7468, Page 287Recorded2/10/2005

Property Built

Built

Year Built: 2001