Skip to content

3303 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 2011
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 28, 2010

Property Information

Block65
Lot9.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningC2
Sq Footage1,771
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,700
30%
Improvement Value:$568,900
70%
Total Assessment$809,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,144+7.3%
2024$13,180+0.7%
2023$13,093+2.1%
2022$12,822+0.1%
Property History
Foreclosures1

Foreclosure Case F-013391-25

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Property Built

Built

Year Built: 2011