Skip to content

3500 Charles CtNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$377,000
Last Sale Date
Jul 1, 2007

Property Information

Block72.01
Lot76
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-X
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,894
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,000
49%
Improvement Value:$211,800
51%
Total Assessment$416,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,282+7.3%
2024$6,786-2.0%
2023$6,924+2.1%
2022$6,781+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$377,000

From:

To:

Sq Ft1,894DeedBook 8278, Page 133Recorded7/27/2007

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,549DeedBook 7220, Page 239Recorded2/21/2004

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 55437, Page 1

Property Sale

Sale
$146,500
DeedBook 4577, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1961