Skip to content

3503 Charles Ct

North Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Apr 29, 2003

Property Information

Block72
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,252
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,200
54%
Improvement Value:$179,900
46%
Total Assessment$391,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,833+7.3%
2024$6,367+3.7%
2023$6,140+2.1%
2022$6,013+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,252DeedBook 7057, Page 309Recorded5/21/2003

Property Built

Built

Year Built: 1961