Skip to content

1633 Union Tpke

North Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 30, 2018

Property Information

Block72
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,352
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,500
59%
Improvement Value:$169,000
41%
Total Assessment$407,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,119+7.3%
2024$6,634+65.2%
2023$4,015+2.1%
2022$3,932+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$189,000

From:

To:

Sq Ft1,352DeedBook 9047, Page 456Recorded6/29/2015

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,352DeedBook 8385, Page 28NU CodeEstate / executor (10)

Property Built

Built

Year Built: 1916