Skip to content

3533 Charles Ct

North Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Date
Aug 20, 1991

Property Information

Block72
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2S-F-X
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,236
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,700
52%
Improvement Value:$196,000
48%
Total Assessment$404,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,070+7.3%
2024$6,589+11.3%
2023$5,917+2.1%
2022$5,795+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4426, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1961