Skip to content

3604 Charles Ct

North Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Feb 22, 2022

Property Information

Block72
Lot72
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-X
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,252
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,400
52%
Improvement Value:$169,500
48%
Total Assessment$354,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,200+7.3%
2024$5,778+3.6%
2023$5,578+2.1%
2022$5,463+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,252DeedBook 9649, Page 504Recorded3/15/2022

Property Sale

Sale
$268,625

From:

To:

Sq Ft1,549DeedBook 7427, Page 97Recorded12/23/2004

Property Built

Built

Year Built: 1961