Skip to content

3512 Givernaud TerrNorth Bergen, NJ 07047

Built 1966

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 25, 2005

Property Information

Block76
Lot6.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class47
Description2S-F-X
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,288
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
43%
Improvement Value:$307,600
57%
Total Assessment$537,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,392+7.3%
2024$8,752-5.7%
2023$9,283+2.1%
2022$9,091+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 7509, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1966