Skip to content

3634 Lincoln TerrNorth Bergen, NJ 07047

Built 1983

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Oct 31, 2006

Property Information

Block77
Lot34.01
QualifierC3634
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class39
Description2S-B-TW
Dwellings---
ZoningC2
Sq Footage1,520
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,300
35%
Improvement Value:$280,700
65%
Total Assessment$431,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,530+7.3%
2024$7,017-19.0%
2023$8,662-5.7%
2022$9,188+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 8067, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1983