Skip to content

3725 Bergen TpkeNorth Bergen, NJ 07047

Built 2006

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Dec 11, 2017

Property Information

Block79
Lot13.021
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningC1
Sq Footage3,226
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,700
35%
Improvement Value:$483,300
65%
Total Assessment$743,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,980+7.3%
2024$12,096-12.7%
2023$13,860+2.1%
2022$13,573+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft3,226DeedBook 9277, Page 684Recorded1/29/2018

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft3,226DeedBook 8675, Page 696NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/20/2009

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft3,226DeedBook 8649, Page 426NU CodeExchange / barter (22)Recorded2/9/2009

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 8108, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 2006