Skip to content

3721 Bergen TpkeNorth Bergen, NJ 07047

Built 2006

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
May 12, 2008

Property Information

Block79
Lot13.022
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningC1
Sq Footage2,624
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
34%
Improvement Value:$488,500
66%
Total Assessment$738,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,902+7.3%
2024$12,023-20.7%
2023$15,159+2.1%
2022$14,846+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 8544, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 2006