Skip to content

1535 39stNorth Bergen, NJ 07047

Built 1969

Last Sale Price
$260,211
Last Sale Date
Jun 29, 2000

Property Information

Block82
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings4
ZoningR1
Sq Footage3,266
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,500
29%
Improvement Value:$578,800
71%
Total Assessment$814,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,226+7.3%
2024$13,257+2.2%
2023$12,976+2.1%
2022$12,708+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$260,211
DeedBook 5642, Page 6

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 4839, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1969