Skip to content

1521 39th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 30, 2012

Property Information

Block82
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,628
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,500
56%
Improvement Value:$178,100
44%
Total Assessment$407,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,121+7.3%
2024$6,636+13.5%
2023$5,847+2.1%
2022$5,726+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,628DeedBook 8849, Page 453Recorded5/17/2012

Property Built

Built

Year Built: 1916