Skip to content

1509 39th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1936

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Feb 27, 2013

Property Information

Block82
Lot39.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1S-A-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,176
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,700
62%
Improvement Value:$163,000
38%
Total Assessment$425,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,437+7.3%
2024$6,930-1.5%
2023$7,035+2.1%
2022$6,890+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 8897, Page 399Recorded3/11/2013

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 8700, Page 483Recorded11/23/2009

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 7937, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1936